علی « علیه السلام » ، فریادرس فریادگران خاموش !

 

       « حسین منصور را خواهری بود ، که دعوی رجولیت می کرد و جمالی داشت . در شهر بغداد می آمدی ، یک نیمه ی روی را به چادر گرفته و یک نیمه گشاده .

        بزرگی بدو رسید ، گفت : چرا روی تمام نپوشیدی ؟

        گفت : تو « مردی » بنمای تا من روی بپوشم . در همه ی بغداد یک « نیم مرد » است ؛ و آن حسین { برادرم } است ؛ اگر از بهر او نبودی ، این نیمه ی روی هم نپوشیدمی . »

      ...

      حکایت بالا برگرفته از « مرصاد العباد نجم الدین رازی » است . و گواه این مدعاست که یافتن « مرد » به معنای واقعی کلمه ، در همه ی دوران ها ، مصائب و سختی های خودش را داشته است .

     در دوران ما ؛ که حوادث روزگار ، زندگی را سخت و طاقت فرساتر نموده است ؛ نیاز به مرد و مردان ، بیش از هر دوره و زمانه ی دیگر احساس می شود ؛ که صد البته نایافتنی است و حکم کیمیا دارد .

   ... علی (ع) ، به جهت ویژگیهای فراوان فردی و اجتماعی ، در نوع خود فراتر از هر انسان خاکی و زمینی است . از جهت فرزند پدر بودن ؛ از جهت پسر عموی پیامبر بودن ؛ از جهت شوهر فاطمه بودن ؛ از جهت پدر حسنین بودن ؛ از جهت دفاع از حق و حقیقت ؛ از جهت برقراری عدالت واقعی ؛ از جهت گذشتن از حق و حقوق شخصی و فردی خویش ؛ از جهت حمایت قاطع از حق و حقوق خالق و مخلوق ؛ از جهت مدافع حقیقت دین بودن ؛ از جهت عطای سیاست و حکومت را به لقایش بخشیدن صرفاً به بهای حفظ دین و دیانتش ؛ از جهت رئوف بودن با بی سرپرستان و یتیمان و بیوه زنان و مظلومان ؛ از جهت ایستادگی در برابر گروههای طغیانگر قدرت طلب و مستبدان و خداوندان زر و زور و تزویر ؛ و نهایتاً از جهت مرد بودن ؛ مرد مردان بودن ؛ مرد تمام میدان ها شدن .

       در سالروز میلاد با سعادت چنان مردی ، تنها سخن این تواند بود که زمانه ی ما ، بیش از هر زمان دیگر ، به وجود انسانی از جنس « علی ابن ابیطالب » نیازمند است ؛ شاید به این خاطر که زمانه ی ما ، زمانه ی نامردی ها و بی عدالتی ها و تزویرگری ها و حق کشی ها و طغیانگری هاست .

      آری ، برای چنین زمانه ای ، « علی » ای لازم است ؛ تا سکوت تاریخی خویش را بشکند و فریادرس فریادگران خاموش باشد و ندای وجدانهای بیدار جامعه ی بشری را بشنود و مرهمی بر دلهای آکنده از درد و رنج و دلواپسی و ظلم و نامردیها و نامردمی ها بگذارد !                             

                   

   هر گونه كپي و انتشار مطالب اين وبلاگ ، بدون اطلاع نویسنده ، ممنوع  !

 تاريخ : بیست و ششم خرداد 1390 | 15:14 | نویسنده : حاجي |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.